Държавна сигурност и младежта 1944–1991 г.

Разминаването между идеология и реалност заставя българските служби за сигурност в епохата на социализма да обръщат специално внимание на младежта, за да пресичат опитите на „противника“ да откъсне младото поколение от влиянието на партията. До последното се стига посредством разрушаване на социалистическото съзнание и формиране на некомунистическа идеология и насаждане на „илюзорна представа“ за капиталистическата действителност. Неблагоприятните тенденции сред младежта се обясняват единствено и само с активната идеологическа обработка, провеждана от капиталистическите разузнавания.

ДС следи отблизо „нестандартните обществени ситуации с младежко участие и проявите, които нямат вражески и престъпен характер, но въздействат разложително на младежта“. Според анализаторите на службите за сигурност силното активизиране на младите хора е възможно да се трансформира в политически вредни действия, а част от младежта да се превърне в основна демонстративна сила на обществено недоволство.

Сборникът „Държавна сигурност и младежта 1944–1991 г.“ включва 50, а разширеният му електронен вариант – 82 документа, обособени по тематично-хронологичен принцип. Подбраните документи основно са от Служебния архив на МВР.

                              

 

Електронни издания:

CD  може да изтеглите: ТУК

DVD може да изтеглите: ТУК